چرا دیجی کالا رشد کرد ؟


چرا دیجی کالا رشد کرد؟ | رویال کد

چرا دیجی کالا رشد کرد ؟

با توجه به اینکه دیجی کالا یک وب سایت فروشگاهی بسیار محبوب در ایران می‌باشد که توانسته است در بیشتر از یک دهه از فعالیت خود به عنوان یک استارت اپ به خوبی به موفقیت روزافزون برسد و فرصت‌های بسیار خوبی برای حوزه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک پدید آورد ما هم بر آن شدیم تا پیرامون آغاز ، رشد و نحوه کار دیجی کالا این مقاله را گردآوری کنیم(دلایل اینکه چرا دیجی کالا رشد کرد ؟). دیجی کالا همواره جز مواردی است که پیرامونش بحث ها و آنالیز های بسیاری وجود دارد و روند توسعه و محبوبیت آن برای اغلب افراد اعم از مشتریان ، مدیران ، صاحبان کسب و کار و مشاغل بسیار جالب و قابل ایده پردازی است.
شاید برایتان بسیار جالب باشد که بدانید چرا دیجی کالا رشد کرد ؟ در این قسمت با ما همراه باشید تا به بررسی پاسخ این پرسش (چرا دیجی کالا رشد کرد) بپردازیم و در خصوص این فروشگاه استارت آپی موفق و رو به رشد بیشتر بدانیم :
آغاز دیجی کالا با حل کردن یک مشکل همه گیر ، پردردسر و بسیار مهم بود و آن مشکل چیزی به جز خرید در کالاهای دیجیتال نبود. اما مشکل در خرید کالاهای دیجیتال به چه صورت بود ؟
برادران محمدی بنیان گذاران دیجی کالا ، نیز خود این مشکل را داشتند. این دو برادر علاقه وافری به عکاسی داشتند و تصمیم به خرید دوربین عکاسی داشتند. اما اطلاعات کافی نداشتند.
برای یافتن دوربین مناسب به جستجو پرداختند و در نهایت به خرید دوربین از جمهوری اقدام کردند و چندین فروشگاه را گشتند تا دوربین مورد نظرشان را بیابند و سپس آن را خریداری کردند. وقتی به خانه آمدن پس از چند روز استفاده متوجه شدند مشکلی در دوربین وجود دارد ، آنها نمی دانستند مشکل کار از کجاست اما تصاویری که از دوربین خود گرفته بودند با آنچه در وبسایت ها دیده بودند متفاوت بود.
مشکل از لنز دوربین بود. لنز دوربین دست دوم و تعمیری بود.
وجود چنین مشکلاتی در خرید های کالای دیجیتال ایده ی راه اندازی و آغاز دیجی کالا را به وجود آورد. دیجی کالا با حل کردن چنین مشکلاتی آغاز و رونق گرفت.

اما آیا این حل کردن مشکل به همین جا ختم شد؟ آیا فقط ایده حل کردن مشکلات در خرید دیجیتال بود که توانست سبب موفقیت آن بشود؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم آن دو برادر در سال ۱۳۸۵ شروع به مطالعه در زمینه دیجیتال کردند. آنها می‌خواستند همزمان به دو نیاز که شامل :

 1. بالابردن سطح اطلاعات مخاطب تا بتواند مانند یک متخصص کالا را بررسی کند
 2. یک فروشگاه باشد که مخاطب بتواند به شیوه درست و اصولی خرید را به راحتی انجام دهد.

می‌باشد پاسخ بدهند. در نهایت با این ایده کامل ، کار را با محصولات دوربین عکاسی شروع کردند. آنها در ابتدا یک تیم کوچک ۷ نفری بودند که در آپارتمان اداری برادر بزرگ‌ترشان در خیابان سعدی آغاز نمودند و به تدریج با فیچر ها و امکاناتی در وبسایت قرار می دادند شاهد استقبال بیشتری می شدند.

دیجی کالا که با توجه به حل مشکل ( خرید های دیجیتال , عدم دردسترس بودن اطلاعات دقیق و عدم اطمینان از نوع کالا ) توانسته بود روند بسیار خوب و عالی را در پیش گیرد و در میان مردم اطمینان خوبی بدست آورد .
در این قسمت به بررسی این سؤال می پردازیم که دیجی کالا چطور توانست میان اکثریت محبوب شود (چرا دیجی کالا رشد کرد) ؟ اگر شما هم کنجکاو هستید در این باره بیشتر بدانید با ما همراه باشید:
دیجی کالا در اوایل شروع فعالیت خود پشتیبانی های تلفنی برای مشتریان خود در نظر گرفته بود. به طوری که اگر فردی اقدام به خرید یک محصول می‌نمود ، اپراتور های پشتیبان با مشتری مورد نظر تماس حاصل می‌نمودند و از وی تایید سفارش می گرفتند و یا از وضعیت ثبت سفارش ، مشتری را آگاه می‌نمودند.
لذا این مورد در ابتدا برای مشتریان بسیار هیجان انگیز بود و کم کم مشتریان از این شیوه استقبال کردند.
مشتریانی که کالاها را از وبسایت دیجی کالا انتخاب می کردند و سفارش می دادند پس از دریافت محصول خود به درب منزل ؛ به طور کامل محصول را تایید می کردند و هنوز هم مشتریان پس از خرید از وبسایت دیجی کالا محصول را تایید می کنند و این نشان از صحت محصول است . مشتریان از انتخاب محصول خود کاملا رضایت داشتند.
اما در این میان هم برخی محصولات دارای مشکلاتی اندک بود.
اما با وجود این مورد دیجی کالا بازهم در میان کاربران از اعتبار و اهمیت برخوردار بود چنانچه محصولات دچار مشکل باشند و یا نیاز به تعویض کالا و یا خدمات پس از فروش داشته باشند می توانند به صورت 3 شیوه :

 1.  ارسال ایمیل
 2.  تماس تلفنی
 3. صندوق پستی مشکل مورد نظر را خود را حل و پیگیری کنند.

در دیجی کالا امکان گفتگوی آنلاین هم وجود دارد تا مشتریان بتوانند به راحتی سؤالات خود را مطرح نمایند و به موارد مد نظرشان دستیابی داشته باشند.
دیجی کالا از جمله فروشگاه هایی است که با هدف تولید محتوای متناسب با محصولات سعی در بالابردن کیفیت اطلاع رسانی و معرفی کالا دارد. لذا اگر شما به سایت دیجی کالا دقت کرده باشید این هدف با تعبیه شدن قسمت هایی نظیر :

حتما بخوانید  10 فروشگاه اینترنتی برتر ایران

توضیحات محصول دیجی کالا | چرا دیجی کالا رشد کرد ؟ پرسش و پاسخ دیجی کالا |چرا دیجی کالا رشد کرد ؟ مشخصات فنی محصولا دیجی کالا | چرا دیجی کالا رشد کرد ؟ نظرات کاربرات در مورد محصولات در دیجی کالا | چرا دیجی کالا رشد کرد ؟

 

 1. کامنت ها و نظریات مشتریان دیگری که از محصول استفاده نمودند ،
 2.  مقایسه محصولات
 3.  درج اطلاعات فنی و ظاهری از جمله ( رنگ ، وزن ، حجم ، نوع سخت افزار و … ) در خصوص کالاهای دیجیتال و اطلاعاتی از جمله (جنس ، کاربرد و..)در خصوص کالاهایی غیر از کالاهای دیجیتال
 4. پرسش و پاسخ و …

در قالب وبسایت ؛ جامعه عمل به خود پوشیده است .
در واقع وبسایت دیجی کالا محتوا محور است یکی از شعار های دیجی کالا ” بررسی ؛ انتخاب و خرید آنلاین” است. دیجی کالا سعی بر آن دارد تا با استفاده از محتواهای به روز مرتبط با محصولات جدید اطلاع رسانی های مورد نیاز یک محصول را انجام دهد تا مشتریان به صورت آگاهانه و دقیق انتخابی راحت و بدون سردرگمی داشته باشند. به گفته سایت رسمی دیجی کالا ؛ دیجی کالا از هر گونه تلاشی برای بالا بردن کیفیت خرید مشتریان خود دریغ نمی ورزد (دلیل اصلی اینکه چرا دیجی کالا رشد کرد استفاده از استراژی محتوا است).

حال به بررسی این پرسش می پردازیم که محصولات دیجی کالا شامل چه کالاهایی می شوند؟

در دیجی کالا دسته بندی محصولات به صورت کلی – جزئی قرارگرفته است.
ابتدا دیجی کالا صرفاً محصولات دیجیتال را در وبسایت خود قرار می داد اما رفته رفته بعد از طی مدتی و با توجه به تقاضای مشتریان دیجی کالا نسبت به تهیه لوازم دیگر اعم از آرایشی ،بهداشتی – کودک و مادر ، لوازم آشپزخانه و … نیز اقدام نمود و این اقدام خود سبب گسترش و بزرگ تر شدن دیجی کالا شد. حال در دیجی کالا می توان با یک جستجوی ساده در خصوص کالایی خاص اطلاعاتی نظیر موجود یا عدم وجود در انبار – اطلاعات فنی محصول و … را برای اهدافی مانند خرید وسایل مورد نیاز ، خرید وسایل مطمئن ، خرید برای جشن های تولد و مناسبت ها ، گرفتن ایده برای خرید محصول ، معرفی محصول به دیگران انجام داد. از دیگر عوامل رشد دیجی کالا نیز می توان به این مورد اشاره کرد. دیجی کالا با داشتن اطلاعاتی جامع و دسته بندی مناسب جدای از اینکه یک فروشگاه اینترنتی است ، یک منبع خوب محتوا برای انواع کالا با اهدافی که در بالا ذکر شد می‌باشد. شایان ذکر است امروزه داشتن محتوای خوب و مفید برای کاربران در بسترهای شبکه های اجتماعی و وبسایت ها بسیار حائز اهمیت می‌باشد و یکی از راهکار های مناسب برای کسب رتبه بهتر در سئو وبسایت ، قرار دادن محتوای تخصصی موردنیاز کاربران می‌باشد اگر وبسایت شما محتوای خوبی از نظر کاربران داشته باشد ، کاربران جذب وبسایت شما خواهند و مدت بسیاری را در وبسایت شما سپری خواهند کرد. یک مثال بسیار معقول در این زمینه وبسایت دیجی کالا است. گاهی نیز پیش آمده است که کاربران حتی قصد خرید کالایی را نداشته باشند و صرفاً برای :

 1. اطلاع یافتن از نوع محصول و یا ویژگی های فنی آن
 2. معرفی محصول به دیگران

به وبسایت دیجی کالا مراجعه کرده باشند و میانگین مدت ۱ ساعت را در دیجی کالا سپری کرده باشند و این مورد نشان دهنده ی داشتن محتوای مناسب و مورد نیاز کاربر در حیطه انواع محصولات و کالاها در این وبسایت است.
هنگامی که وبسایت دیجی کالا را بررسی می کنیم به بخشی به نام مجله دیجی کالا بر خورد می کنیم.
در مجله دیجی کالا بروز ترین اخبار دنیا در حوزه علم و فناوری وجود دارد. در این قسمت شما این امکان را دارید که به خواندن این مطالب بپردازید چه برای اهداف سرگرمی و چه برای اهداف بالابردن سطح اطلاعات عمومی در حوزه علم و فناوری !
اگر بخواهیم یکی از محبوب ترین بخش های دیجی کالا را به شما معرفی کنیم می توانیم به سراغ بخش Digikala TV برویم. بله رسانه تصویری دیجی کالا از محبوب ترین خدمات دیجی کالا است .
اما فعالیت این بخش به چه صورت است ؟ رویکرد آن چیست ؟
رسانه تصویری دیجی کالا در زمینه معرفی ، نقد و بررسی جدیدترین کالاها به صورت محتوای ویدئویی تخصصی فعالیت می کند. کاربران بسیار مشتاق هستند که بتوانند فیلم های تخصصی درخصوص محصولات مورد نظر خود ببینند.
هدف از تولید این ویدئو ها نقد و بررسی ریز بینانه تر در قالب ویدئواست . با اینکه در وبسایت اطلاعات فنی محصولات و نظریات کاربران درج می شود اما مشاهده این فیلم ها کمک بیشتری به انتخاب محصول می کند هم به دلیل اینکه تاثیر مشاهده یک فیلم بیشتر از خواندن یک متن است و هم اینکه کاربران دچار خستگی و سر رفتن حوصله نمی شوند.
تولید محتوای تخصصی در قالب ویدئو یک رویکرد نوین برای جامعه امروزی محسوب می شود که مشتاقان بسیاری را جلب می کند.
همچنین این رویکرد باعث ایجاد این تجربه کاربری شد که در دیگر وبسایت ها هم ویدئو هایی با اهداف مختلف قرار داده بشود.
امروزه استفاده از ویدئو در وبسایت های جنبه ی تبلیغات و معرفی محصول نیز دارد. ویدئو های با توجه به کارایی و نوع وبسایت به موارد زیر تقسیم می شوند :

 1.  ویدئو های آموزشی : این ویدئو های می توانند شامل آموزش مطالب دانشگاهی ، دبیرستانی و علوم مختلف باشد
 2.  ویدئو های تجاری : این ویدئو ها می توانند شامل معرفی محصول و نحوه انتخاب و بررسی ویژگی های محصول باشند
 3.  ویدئو های شرکتی و ارائه خدمات : این ویدئو های می توانند شامل نحوه ارائه خدمات ، توضیح روند سفارشات ، چگونگی ارائه خدمات باشد .
حتما بخوانید  بامیلو یا دیجی کالا شما کدام را انتخاب می کنید ؟

حال با استفاده از تعاریفی که در قسمت فوق ارائه دادیم آیا می توانید بگویید ویدئوهای وبسایت دیجی کالا در چه دسته بندی قرار می گیرند؟

پست های دیجی کالا مگ | چرا دیجی کالا رشد کرد ؟ دیجی کالا مگ | چرا دیجی کالا رشد کرد ؟ پیج اینستاگرام دیجی کالا | چرا دیجی کالا رشد کرد ؟

فعالیت دیجی کالا در اینستاگرام ( یکی از دلایل اینکه چرا دیجی کالا رشد کرد):

در این خصوص باید بگوییم دیجی کالا در شبکه اجتماعی اینستاگرام چندین صفحه دارد که یکی از این صفحات مربوط به مجله دیجی کالا است .
یکی از توصیه های کسب و کار های اینترنتی این است که اگر شما می توانید چندین نوع خدمات و سرویس برای کاربران و مشتریان خود ارائه دهید ، در فعالیت های شبکه های اجتماعی خود خصوصاً اینستاگرام سعی کنید صفحات مجزایی از هم تشکیل دهید. از نقاط قوت اینستاگرام که موجب گسترش فعالیت ها و راه اندازی کسب و کار در بستر اینستاگرام شد صفحات تجاری اینستاگرام است.
با این کار هر تخصصی صفحه مربوط به خود را دارد . به طور مثال اگر شما گرافیست باشید و بتوانید لوگو ، بنر ، مُهر و پوستر و.. طراحی کنید بهتر است در اینستاگرام صفحه های مجزا ایجاد کنید . توجه داشته باشید که در این صورت شما یک صفحه مخصوص طراحی لوگو ، یک صفحه مخصوص طراحی بنر و یک صفحه مخصوص طراحی مهر و همچنین پوستر و در مجموع ۴ پیج تخصصی اینستاگرام خواهید داشت. دیجی کالا هم نمونه بارز این مورد است . می توانید صفحات اینستاگرام دیجی کالا را نیز بررسی کنید تا این توضیح برایتان ملموس تر بشود.

 مشخصات فنی در اپلکشن دیجی کالا | چرا دیجی کالا رشد کرد ؟ بخش نظرات در مورد محصولات دیجی کالا دی اپلیکشن دیجی کالا | چرا دیجی کالا رشد کرد ؟ صفحه ابتدای اپلیکشن دیجی کالا | چرا دیجی کالا رشد کرد ؟ صفحه اول بهش توضیحات محصول در دیجی کاالا |چرا دیجی کالا رشد کرد ؟

اپلیکیشن دیجی کالا (یکی دیگر از دلایل چرا دیجی کالا رشد کرد):

اخیراً اپلیکیشن های موبایل از محبوبیت عام برخوردار شده اند. شاید شما بگویید با وجود قابلیت رسپانسیو و mobile friendly دیگر نیازی نیست که یک وبسایت محبوب همانند دیجی کالا با رابط کاربری معقول و مناسب هزینه هایی برای طراحی اپلیکیشن android و ios پرداخت نماید.
باید بگوییم که بر خلاف این دیدگاه برای چنین وبسایت هایی که قابلیت رسپانسیو هم دارند وجود اپلیکیشن های موبایل یک نوع مزیت رقابتی و پیشرفت محسوب می شود. اغلب اوقات کاربران تمایل دارند که از سرویس های یک سایت های را توسط اپلیکیشن آن بر روی موبایل خود استفاده کنند. اپلیکیشن های موبایل به صورت کاربردی تر و منظم تر در قالب رابط کاربری مناسب موبایل خدمات و فیچر های مورد نیاز یک وبسایت را ارائه می دهد.
حال اگر وبسایت مدنظر شما به بزرگی و پرمحتوایی دیجی کالا باشد شرایط نیاز مردم و شرایط فنی به لحاظ برنامه نویسی ایجاب می کند که برای خود یک اپلیکیشن موبایل طراحی کنید .
دیجی کالا یک وبسایت محبوب و با محتواهای بسیار متنوع است . لذا با توجه به پیشرفت تکنولوژی که اکنون وجود دارد اقدام به طراحی اپلیکیشن نموده است و کار بسیاری از کاربران را راحت نموده است.
شما هر جایی که قرار داشته باشید اگر سعی دارید با گوشی موبایل خود به وبسایت دیجی کالا سر بزنید و از خدمات آن استفاده کنید می توانید با دانلود و نصب اپلیکیشن سازگار با سیستم‌عامل موبایل خود به راحتی در اپلیکیشن کار خود را به سرانجام برسانید.
استفاده از اپلیکیشن برای موبایل راحت‌تر و ساده‌تر است.

حال به این موضوع می پردازیم که روند کلی گسترش دیجی کالا چگونه بود؟

در این خصوص اشاره به این نکته حائز اهمیت است که دیجی کالا ابتدا فعالیت خود را در تهران آغاز نمود و کم کم شروع به ارسال محصولات به شهرستانها نمود و در حال حاضر در سراسر کشور ارسال محصولات خود را انجام می دهد. نکته ی مهم این است که دیجی کالا با برنامه ریزی و اصولی این اهداف را پیش برده است و دقیقا زمانی ارسال محصول خود را به شهرستان ها آغاز نمود که از روند توسعه ، استقبال و محبوبیت خود میان کاربرانش مطمئن بود.

تبلیغات دیجی کالا (دلیل مهم چرا دیجی کالا رشد کرد) :

با وجود رقیبانی نظیر بامیلو، دیجی کالا اقدامات مدیریتی مناسب از جمله تبلیغات را هم در روند فعالیت های خود قرار داده است. تبلیغات در دیجی کالا بسیار گسترده و در بستر وبسایت های اینترنتی ، بیلبورد های شهری ،‌ گاها تبلیغات رادیویی و… انجام می شود.
یکی از مزیت های این تبلیغات این است که مشتریان آفلاین و سنتی هم با این فروشگاه اینترنتی آشنا می شوند .

روند آینده دیجی کالا

برای دیجی کالا می توان آینده ای روشن و رو به رشد در نظر گرفت. دیجی کالا در آینده محبوبیت بیشتری را کسب خواهد کرد و دلیل آن راحت و سریع و اطمینان از محصول و خرید اینترنتی است.
همچنین با این کار وسعت فرصت ها در دنیای تجارت الکترونیک نیز افزایش خواهد یافت چرا که دیجی کالا راه را هموار خواهد نمود.
اگر بخواهیم جمع بندی کلی درباره رشد دیجی کالا داشته باشیم می توانیم به تمرکز بر اهداف تولید محتوای تخصصی ، طراحی ui , ux موردپسند همه افراد و رضایت از محصول اشاره کنیم .

شما هم می توانید با شروع فعالیت کسب و کار اینترنتی در جایگاه دیجی کالا باشید؟ طراحی سایت کسب و کار فیزیکی خود را شروع کنید.


pdf

دانلود فایل PDF مقاله : چرا دیجی کالا رشد کرد ؟

دانلود
دیدگاه‌های این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top