گوگل سرچ کنسول چیست ؟ (گوگل وبمستر)


گوگل وبمستر تولز چیست ؟ گوگل سرچ کنسول چیست ؟

گوگل وبمستر تولز چیه؟

احتمالا شما هم وقتی پشت سیستم نشستین و دارین یه موضوع خاص رو سرچ می کنین، برای یه بارم که شده به این فکر کردین که چطوریه که بعضی از سایتا گل سر سبد گوگل میشن و تو لینکای اول قرار می گیرن و بعضیا تو لینکای آخر یا حتی صفحه های بعدی جاشونه؟ اگه هم که یه کسب و کار اینترنتی تازه راه انداخته باشین یا یه سایت جدید زده باشین، اگه بگین هر روز نمیرین و اسم سایت یا برندتون رو تو گوگل سرچ نمی کنین، قطعا بقیه هم صنفاتون بهتون شک میکنن و فک میکنن از یه دنیای دیگه اومدین! این سر زدنای هر روزه به خاطر اینه که هر کسی دوست داره که جز اولین پیشنهادای گوگل باشه و تلاش می کنه خودشو تبدیل کنه به سوگلی گوگل! اما سوال این جاست که چطوری همچین چیزی ممکنه؟

ابزار گوگل سرچ کنسول چیست و چه تفاوتی با گوگل انالیتیکس دارد ؟

حرمسرای گوگل پر از دخترای خوش آب و رنگیه که هر روز که چه عرض کنم، ثانیه به ثانیه داره بهشون اضافه میشه. پس چطور میشه توی این دریا شنا کرد و به ساحل رسید؟ اگه می خواین جواب این سوالو بفهمین باید از چشم گوگل به سایت خودتون نگاه کنین. به قول معروف اگر در دیده مجنون نشینی به غیر از خوبی لیلی نبینی. گوگل سرویسی راه اندازی کرده به اسم گوگل وبمستر تولز که به شما کمک می کنه تا برین و در دیده گوگل بشینین و ببینین که سایتتون چه مشکلاتی داره. این طوری می تونین جایگاه خودتونو تو گوگل بالا بیارین و تو لینکای اول قرار بگیرین. حالا اگه دوست دارین که سایت یا کسب و کارتون رو تو چشم گوگل عزیز کنین و بشین سوگلی این کاخ سفید، باید دم گوگل وبمسترو ببینین و باهاش آشنا بشین. پس با ادامه مقاله همراه بشین و خیلی راحت خودتون رو توی هر جستجوی مرتبط با موضوعتون جا بدین.

گوگل سرچ کنسول چه فایده ای داره؟

گوگل سرچ کنسول چه فایده ای داره؟

اگه بخواین سایت یا کسب و کارتون سوگلی گوگل باشه و جایگاهی رو که به سختی به دست آورده، تا مدتها حفظ کنه، گوگل سرچ کنسول به کمکتون میاد. اینم بدونید که اسم دیگه گوگل وبمستر تولز، کنسول سرچ گووگل یا Google search Console هست که اگر جای دیگه ای شنیدید با تعجب نگاه نکنید! وقتی که سایتی رو توی گوگل ثبت می کنین، اولین اولویت گوگل برای اینکه به سایت شما امتیاز بده، رعایت قوانین سئو هست. سئو یه سری قانونه که اگه رعایتشون کنین، میتونین توی صف کسایی که وایستادن تا گوگل تایید صلاحیتشون کنه جلو بیفتین. گوگل وبمستر بهتون اجازه میده تا ببینین که نتیجه تحلیل گوگل از سایتتون چی بوده و چقدر سئوی سایت موردتایید بوده.

این فقط یکی از کاراییه که گوگل سرچ کنسول میتونه انجام بده. یکی از چیزایی که خیلی برای آدمایی که سایت درست میکنن اتفاق میفته اینه که سایتشون رو اشتباه ثبت میکنن. همین باعث میشه که گوگل اصلا حتی متوجه وجود سایتشون هم نشه. حالا اگه از گوگل وبمستر تولزاستفاده کنین، خیلی راحت میتونین بفهمین که فرایند ثبت نام رو درست انجام دادین یا نه. درواقع میتونین مطمئن بشین که پرونده‌اتون تو لیست بررسی گوگل قرار گرفته و گوگل بهش دسترسی داره.

به جز این میتونین با استفاده از ابزار گوگل وبمستر تولز محتوایی رو که نمیخواین بقیه ببینن حذف کنین و بهش اجازه ندین که توی نتایج جستجو بیاد. یا مثلا میتونین مطالبتون رو به طور گرافیکی ذخیره کنین تا به همون صورت تو گوگل نمایش داده بشه. حالا دیگه خیالتون راحته که یه گاوصندوق مطمئن برای ذخیره مطالبتون پیدا کردین که میتونه با کمترین خطا از محتویات ذهنیتون نگه داری کنین و اونو با بقیه به اشتراک بذارین.

اما گوگل سرچ کنسول فقط یه رابط نیست که چشم شما و گوگل رو به هم وصل کنه و بهتون کمک کنه تا یه چیز مشترک ببینین. این ابزار میتونه بهتون کمک کنه که مشکلات امنیتی سایتتون رو بشناسین. اگه احتمالا بدافزاری به سایتتون حمله کرده باشه، گوگل وبمستر تولز میتونه حضورشو حس کنه و بهتون اطلاع بده. به جز این اسپم سایتتون رو هم چک میکنه تا از نبودن خطر مطمئن بشه و بتونه وضعیت سفید رو اعلام کنه. گوگل وبمستر نتیجه بررسی های امنیتی رو در قالب یه سری گزارش براتون میفرسته که تا وقتی برطرفشون نکنین وقتی سایت داره بارگذاری میشه، نشون داده میشن. این گزارشا به جز بدافزارها میتونن شامل صفحات فیشینگ، دانلود فایل های مخرب یا فایل های ناخواسته هم بشن.

حتما بخوانید  ثبت سایت در گوگل وبمستر

گوگل سرچ کنسول حتی میتونه به عنوان والدین مجازی سایت شما را به فرزندی قبول کنه. چون که پیشنهاداتی بهتون میده که کاملا به صلاح سایتتونه و اونو تو مسیر درست میندازه. مثلا بهتون میگه که چه عبارتی استفاده کنین تا بازدید سایتتون زیاد بشه. یا بهتون میگه که کدوم سایتا به سایت شما لینک دادن. از همه بهتر بهتون پیشنهادایی میده که کمک میکنه سرعت لود سایتتون زیاد کنین و به استاندارد گوگل نزدیک بشین.

پس تا اینجا فهمیدیم که با وجود گوگل سرچ کنسول دیگه فرقی نمیکنه که توی چرخوندن سایتتون حرفه ای هستین یا مبتدی. این ابزار همیشه برای کمک به شما حاضره و پیشنهادای خوبی برای بهبود سایتتون میده. با داشتن گوگل سرچ کنسول دیگه حتی نیازی ندارین که برای پیدا کردن کلمه یا عبارت کلیدی خوب فکر کنین. لقمه بالا بردن رتبه سایتتون تو گوگل حاضر و آماده است و فقط کافیه که شما زحمت جویدن و قورت دادنش رو بکشین!

گوگل وبمستر تولز به درد چه کسایی میخوره؟

گوگل وبمستر تولز به درد چه کسایی میخوره؟

تو دنیای امروز که اینترنت به منبع اصلی درآمد خیلی از ماها تبدیل شده، آدمای زیادی هستن که میتونن با استفاده از خدمات گوگل وبمستر تولز کسب و کار خودشونو بهبود بدن و پولاشونو به حدی برسونن که بتونن با پارو جمعشون کنن. مثلا کسایی که مالک یه وب سایت هستن حتما باید با گوگل وبمستر آشنا بشن. این طوری میتونن وب سایتشونو ارتقا بدن و تبدیلش کنن به اولین چیزی که توی نتایج جستجو نمایش داده میشه.

یا مثلا متخصصین سئو هم خیلی میتونن از گوگل سرچ کنسول کار بکشن و استفاده کنن. متخصصای سئو چون کار اصلیشون بازاریابی اینترنتیه، باید مطمئن بشن که محصولشون تو زمان درست و توی جای درست به مشتری ارائه میشه. پس باید خودشونو تا قبل فاسد شدن مواد غذایی یا محصولات آرایشی بهداشتیشون به صفحه اول جستجوی گوگل برسونن. با گوگل وبمستر تولز این متخصصا میتونن بهترین عبارت کلیدی رو برای بالا بردن بازدید سایتشون استفاده کنن. یا راه هایی رو برای زیاد کردن ترافیک سایتشون با جستجوی گوگل پیدا کنن. به هرحال گوگل وبمستر تولز یه مشاور خوب برای متخصصای سئو است تا بتونن توی قلمروشون درست حکومت کنن.

مدیرای سایت هم خیلی از این ابزار گوگل وبمستر تولز میتونن استفاده کنن. بعضی از مالکای وب سایت به خاطر اینکه خودشون وقت یا حوصله چرخوندن وب سایتشونو ندارن، یه مدیر استخدام میکنن. اصلی ترین وظیفه مدیر اینه که سایت رو توی اولین لینکا نگه داره و مراقبش باشه که بهش حمله نشه. که این کارا با داشتن گوگل وبمستر تولز خیلی راحت تر انجام میشه. گوگل وبمستر تولز بهتون کمک میکنه که از هر خطای احتمالی که وقت بارگذاری یا به روزرسانی سایت پیش میاد، مطلع بشین. یا اینکه اگه بدافزاری به سایتتون حمله کرد به موقع بفهمین و جلوشو بگیرین.

گوگل وبمستر تولز حتی میتونه به برنامه نویسا هم کمک کنه تا بتونن یه سری مشکلاتی رو که توی کدنویسی رایجه، متوجه بشن. در واقع با گوگل وبمستر تولز حتی خطاهای برنامه نویسی هم لذت بخش میشه و میتونین راحت رفعشون کنین. حتی اگه برنامه نویس وب نباشین و بخواین اپلیکیشنی رو که نوشتین از طریق گوگل منتشر کنین، باز هم گوگل وبمستر به دردتون میخوره. از این طریق شما میتونین اپلیکیشن خودتون رو توی نتایج سرچ‌های مرتبط معرفی کنین

معنی شاخص هایی که توی گوگل سرچ کنسول میبینیم، چیه؟

معنی شاخص هایی که توی گوگل سرچ کنسول میبینیم، چیه؟

برای اینکه بتونید راحت تر حرف گوگل وبمستر تولز رو بفهمین و بدونین که نظر گوگل راجع به ساییتون چیه، باید با زبون گوگل سرچ کنسول آشنا بشین. به خاطر همین یه سری اصطلاحات رو اینجا آوردیم تا بتونید نتیجه ای روکه در قسمت Performance یا نمایش عملکرد وب سایت نمایش داده میشه، بهتر تحلیل کنید.

1- Impression

اولین معیار گوگل برای تعیین امتیاز سایت شما Impression هست. هرباری که سایتتون توی نتایج جستجو ظاهر بشه، یه Impression به اندوخته شما اضافه میشه.

2- Query

Impression در اثر عبارت یا کلمه ای تولید میشه که کاربر برای دیدن سایت شما سرچ کرده. این عبارت یا کلمه رو بهش Query میگن. اطلاعات مربوط به Query فقط توی گوگل سرچ کنسول در دسترسه نه Google Analytics.

3- کلیک

یکی از مفاهم آشنایی که توی گوگل وبمستر تولز هست، کلیکه. هر بار کاربر لینک سایت شما رو انتخاب میکنه و به خاطر انتخاب اون لینک از صفحه نتایج جستجو خارج میشه، یک کلیک شمرده میشه. اگه کاربر با دکمه Back به عقب برگرده و بازم روی لینک قبلی کلیک کنه، این تکرار توی محاسبه تعداد کلیک ها به حساب نمیاد.

حتما بخوانید  راهنمای جامع گوگل سرچ کنسول (گوگل وبمستر تولز)

آموزش جامع گوگل سرچ کنسول (گوگل وبمستر تولز)

4- Average Position

اصطلاح بعدی Average Position هست.  این اصطلاح به شما نشون میده که میانگین رتبه صفحه یا صفحاتی که به سایت شما مربوط هستن، برای چند Query بوده. Average Position یه عدده. یعنی شما از روش نمیتونین بفهمین که کدوم کوئری ها تعیین کننده رتبه صفحه شما بودن. بلکه میتونین بفهمین که چندتا کوئری تو این موضوع نقش داشته.

5- CTR

آخرین اصطلاح هم CTR هست. این عبارت مخفف click through rate هست که از یه رابطه ریاضی به دست میاد. برای محاسبه CTR باید تعداد کلیک ها رو بر تعداد impression ها تقسیم کنین و در صد ضرب کنین.

چیزایی که گفتیم مواردی هستن که گوگل توی رتبه بندی سایت شما در نظر میگیره. حالا شما میتونین با توجه به معیارهای مختلف آمار رو توی جستجوی گوگل سرچ کنسول فیلتر کنین. مثلا  بر اساس نوع جستجو این کارو انجام بدین. اگه وب سایتتون محتواهای تصویری زیاد توش داره، ممکنه توی نتایج جستجوهای تصویری گوگل بیاد. اینجاست که این آمار اهمیت پیدا میکنه. یا مثلا میتونین آمارتون رو توی بازه های زمانی مختلف ببینین. این بازه های زمانی رو میتونین دستی وارد کنین یا از بین گزینه ها موجود انتخاب کنین.

این دوتا فیلترهایی هست که توی خود گوگل وبمستر تولز موجوده. اگه میخواین فیلتر دیگه ای اضافه کنین بزنین روی New و فیلترتون رو معرفی کنین. مثلا بگین که میخواین آمار رو بر اساس کوئری ببینین. گزینه های دیگه ای مثل کشور، دستگاهی که کاربر ازش استفاده کرده، یه صفحه خاص توی سایت یا ظاهر جستجو هم وجود داره.

نتیجه نهایی گوگل سرچ کنسول رو چطوری تحلیل کنم؟

نتیجه نهایی گوگل سرچ کنسول رو چطوری تحلیل کنم؟

وضعیت هر برگه از وب سایت شما توی گوگل مستربه طور جداگونه مشخص میشه. حالت نهایی از این چند حالت خارج نیست. اگه دیدن گزینه Error بالای برگه تون نوشته شده یعنی یه مشکلی داخل برگه هست که نمیشه نتایج اون برگه رو توی نتایج جستجو نمایش داد. Warning یعنی با وجود اینکه برگه تون ارزیابی شده و ایندکس خورده، اما مشکل داره. Excluded یعنی یه کسی مثلا خودتون خواستین که این برگه ایندکس نخوره. Valid هم که بهترین حالته و یعنی برگه شما ایندکس خورده.

در آخر برای اینکه بتونین وب سایتتون رو بهبود بدین و اونو توی نتایج اولیه جستجو وارد کنین، باید یه سری چیزا رو توی گوگل وبمستر تولز بررسی کنین. مثلا صفحه هایی رو که بیشترین ترافیک و کمترین ترافیک رو داشتن، بشناسین. یا کوئریهایی رو که تونستن نرخ کلیک رو بالا ببرن شناسایی کنین. با نمودارهایی که گوگل سرچ کنسول براتون آماده میکنه، میتونین آمار impression و average position وب سایتتون رو در طول زمان داشته باشین و تغییراتش رو دنبال کنین.

باید عملکرد سایتتون رو توی دستگاه های مختلف مثل موبایل، تبلت یا پی‌سی بررسی کنین. یا اینکه ببینین تو کشورای مختلف چه عملکردی داشته. باید بدونین که کدوم یکی از صفحات سایتتون ایندکس نشده و دلیلش رو پیدا کنین. اون وب سایتهایی رو که بیشتر از همه به شما لینک دادن شناسایی کنین و ببینین که متداول ترین متن لینک برای بک لینک ها چی بوده. در نهایت حتما حتما باید آدرس های مختلفی رو که گوگل با استفاده از اون ها سایت شما رو نمایش میده شناسایی کنین تا بتونین تعداد بازدیدهاتون جمع و از تقسیمشون جلوگیری کنین.

ثبت سایت در گوگل وبمستر

سخن پایانی

تو این مقاله تلاش کردیم تا شما را با کلیاتی که ممکنه تو فضای گوگل وبمستر تولز بهش برخورد کنین، آشنا کنیم. متوجه شدیم که گوگل سرچ کنسول یه راهیه برای اینکه شما بتونین به سایت یا کسب و کار خودتون از دید گوگل نگاه کنین و بتونین جایگاه اونو توی جستجوهای گوگل بالا ببرین. با ابزارایی که این ابزار در اختیارتون قرار میده دیگه معرفی سایت یا کسب و کارتون کار سختی نیست و برای کسب موفقیت توی فضای اینترنت نیازی نیست هزینه زیادی صرف کنین. یکی از مهم ترین خدمات رویال پشتیبان فعالسازی این سرویس قدرتمند بر روی سایت شما است ، در صورتی که در رابطه با این سرویس سوالی یا نظری دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال شما را می دهند 🙂

پشتیبانی سایت وردپرسی

 


pdf

دانلود فایل PDF مقاله : گوگل سرچ کنسول چیست ؟ (گوگل وبمستر)

دانلود
دیدگاه‌های این نوشته

9 پاسخ به “گوگل سرچ کنسول چیست ؟ (گوگل وبمستر)”

 1. صابر حسینی گفت:

  مقاله بی نظیری بود، ممنونم ازتون:)

  گوگل سرچ کنسول واقعا یک شاهکار هستش. هیچ ابزاری به قدرتمندی اون هنوز ندیدم. اینکه انقدر دقیق آمار کلیک و ایمپرشن رو بتونی ارائه بدی، فقط از یه تیم حرفه ای برمیاد. البته که قطعا این کار داره با ربات ها انجام میشه و انسانی نیست. اما خب بهرحال طراحی همون ربات ها، کار دست انسانها بوده و انصافا ربات های خیلی باحالی هم ساختن.

  من تا ابد به گوگل وبمستر مدیونم، چرا که جدای از بهبود رتبه کلماتم، خطاهای مهمی رو توی سایتم پیدا کرد و بهم گفت!

 2. نازنین بیاتی نیا گفت:

  واقعا تشبیه جالبی انجام دادین. گوگل سرچ کنسول مثل والد میمونه و میتونه توی رشد و بهبود عملکرد سایت تاثیر بسزایی داشته باشه. راستش تا حالا ابزاری مثل گوگل وبمستر تولز ندیدم که انقدر جامع و دقیق بتونه این همه دیتا ارائه بده !

  واقعا محاسبه ایمپرشن و نرخ کلیک کار آسونی نیست، اما سرچ کنسول گوگل خیلی شیک و دقیق داره این خدمات رو ارائه میده و واقعا جای تقدیر داره. یکی دیگه از بخش های سرچ کنسول که توی سئو بشدت تاثیرگذار هست، اون قسمتیه که خطاها و مشکلات فنی سایت رو نشون میده. اون قسمت شاهکاره، من خطاهای اون قسمت رو که برطرف کردم، کلی رتبه م افزایش پیدا کرد!

 3. ناشناس گفت:

  دیدم عنوان نوشتید گوگل وبسمتر تولز چیست بعد یهو عکس چند تا دختر بی حجاب رو گذاشتید، کرک و پرم ریخت:)))))

  رعایت کنید لطفا:)))))

  شوخی میکنم، مقاله واقعا مقاله کاملی نبود و حس میکنم نیازم برطرف نشده و اونطور که میخواستم نتونستم از سرچ کنسول درکی پیدا کنم. امیدوارم مقاله به زودی آپدیت بشه و کلی اطلاعات جدید و باحال راجع به گوگل سرچ کنسول بهمون بده …

 4. زهرا گفت:

  سلام ممنون نمیدونستم درموردگوگل جالب بود

 5. یلدا نیکی گفت:

  سلام در سرچ کنسول بخش سرعت سایت تمام urlهای من را کند کرده و اخطار میده که برطرف شود در صورتی که من از یکسایت خیلی خوب استفاده مکنم و قالب سایتم هم پابلیشر است و در جی تی متریکس نیز سرعت صفحات زیر سه ثانیه است و رتبه اول رو دارم

 6. حجت صالحی گفت:

  سلام مقاله خوبی بود کاش جامعی هم در زمینه استفاده از گوگل وبمستر هم منتشر می کردید

 7. زهرا حسین تراپی گفت:

  به نظر من بهترین ابزار سئو که ما رو از همه ابزار ها بی نیاز می کنه ، همین گوگل وبمستره ، با بخش performance گوگل وبمستر به راحتی میشه کلمات کلیدی هدفمند رو پیدا کرد ، به راحتی میشه صفحاتی که در صفحه یک هستن اما جز نتایج اول نیستند رو پیدا کرد و روی آنها کار کرد 😉 خیلی ازتون ممنونم بابت این مقاله خوبتون در مورد گوگل وبمستر

 8. مهسا حسینی گفت:

  سلام مقاله فوق العاده عالی بود ، مرسی در مورد گوگل وبمستر صحبت کردین

  • رضا ذوالعلی مدیر سایت گفت:

   سلام خانم حسینی عزیز ، ممنونم از نظر فوق العاده پر انرژی تون ، خواهش می کنم انجام وظیفه بود 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top