کالبد شکافی دامنه


داستان من…

یادمه همین چند سال پیش که تصمیم گرفتم طراحی سایت را یاد بگیرم و یک سایت برای خودم طراحی کنم به اولین واژه هایی که برخورد کردم هاست و دامنه بود، در مورد هیچ کدام هیچ اطلاعاتی نداشتم فقط وقتی اسم دامنه را می شنیدم یاد دامنه کوه می افتادم ( باخنده). معنی هاست (میزبان ) هم به لطف دیکشنری فهمیدم.
بالاخره با کلی سرچ تو گوگل و پرس و جو از بقیه و کسانی تو این زمینه فعالیت داشتند فهمیدم  هاست و دامنه چی هست و چه ربطی به طراحی سایت دارد.
این مقاله و مقاله هاست چیست؟ هم برای این نوشتم که فکر می کنم شاید افراد زیادی مثل چند سال قبل من وجود داشته باشند که تازه تصمیم به طراحی سایت گرفتند ولی ندانند هاست و دامنه سایت چی هست و چه ربطی به طراحی سایت دارد. خواندن این مقاله و مقاله هاست چیست؟ می تواند درک بهتری از اصلی ترین واژه های طراحی سایت یعنی هاست و دامنه به آن ها بدهد.

دامنه چیست؟

امروزه وب با دارا بودن میلیون ها سایت شلوغ ترین مکان در فضای آنلاین می باشد. که هرکدام از این سایت ها برای جلب توجه کاربران خود در حال رقابت با یکدیگرند. جدا از روشهای معمول بازاریابی و بهینه سازی موتور جستجو ، یکی از مهمترین عوامل جلب توجه بازدید کنندگان ، دامنه وب سایت – یعنی آدرس سایت- است.

دلیل اهمیت دقت در انتخاب دامنه | دامین چیست

 اهمیت انتخاب دامنه

دامنه یک سایت از این جهت بسیار اهمیت دارد که به سایت آدرس مخصوص به خود را می دهد.
فرض کنید می خواهید به یک فروشگاه بروید اگر آدرس آن به راحتی برایتان قابل دستیابی باشد و بدانید چگونه به آنجا بروید قطعا به آن فروشگاه مراجعه خواهید کرد در فضای وب و اینترنت هم اگر راه رسیدن به یک سایت آسان نباشد هیچ روش تبلیغاتی قادر نخواهد بود کاربر را به آنجا برساند به همین دلیل است که اگر به فکر راه اندازی یک وب سایت هستید در اولین مرحله باید یک آدرس سرراست برای سایت خود در نظر بگیرید. مطالعه مقاله 7 اصل کلیدی در انتخاب دامنه می تواند برایتان مفید باشد. اما قبل از تلاش برای ثبت نام دامنه، بهتر است کمی با ساختار دامنه آشنا شوید.

دامنه خود شامل دو بخش اساسی است

  •  نام دامنه
  •  پسوند دامنه

نام دامنه

نام دامنه همان اسم و یا آدرس سایت شماست. در این مثال (www.website.com/domain)) دامنه(آدرس سایت) فقط (www.website.com) و نام دامنه (website) می باشد این همان اسمی است که شما با جستجو آن در گوگل صفحات سایت را برای تان نمایش می دهد. نام دامنه مانند اثر انگشت هر شخص منحصر به فرد است. باید تاحد امکان کوتاه و جذاب و معرف کسب و کارتان باشد به گونه ای که یادآوری آن برای مشتریان ، خوانندگان و همکاران آسان باشد. مطالعه مقاله 7 اصل کلیدی در انتخاب دامنه می تواند برایتان بسیار مفید باشد

حتما بخوانید  5 اصل کلیدی در انتخاب دامنه سایت

پسوند دامنه | دامنه چیست ؟
پسوند دامنه

پسوند دامنه به وسیله دات (.) از نام دامنه جدا می شود و متناسب با نوع سایت و زمینه کاری تان (آموزشی، ورزشی، شرکتی، دولتی و…) می تواند متفاوت باشد .به طور مثال .COM برای سایت های تجاری در نظر گرفته شده است، .NET برای شرکت های اینترنتی ، .ORG برای مراکز دولتی ، .BIZ برای مشاغل ، .NAME برای صفحات شخصی ، .MOBI برای دستگاه های تلفن همراه بهینه شده است . با این وجود ، اکثر آنها به استثنای .MOBI ، برای هر نوع وب سایت قابل استفاده هستند.  پسوند های بیشماری در فضای وب وجود دارند که محبوبیت روزافزون و نحوه استفاده آسان ، باعث انتخاب آنها در بین کاربران شده است.

همه این پسوند ها صرف نظر از سن، نژاد و وضعیت زندگی برای همه کاربران در سراسر جهان قابل ثبت و استفاده می باشند.

پسوند های ملی

اگر برایتان عجیب است که چرا تعداد زیادی (بیش از صد) پسوند دامنه در وب وجود دارد ، پاسخ این است که :
تقریباً هر کشوری در جهان ، حتی جزایر کوچک ، دامنه مخصوص به خود را دارند. از جمله:

  • US. برای ایالات متحده
  •  IR. برای ایران
  •  .UK برای اوکراین
  •  NU. برای جزیره Niue و….

وجود پسوند های ملی راهی مناسب برای شرکت ها و سازمانها است تا مخاطبان محلی خود را بیابند.                                                                                      مهم است بدانید که هر کشور برای ثبت دامنه رسمی خود قوانین خاصی را ثبت کرده است ، بنابراین همیشه قبل از انتخاب دامنه کشور خود باید آنها را بررسی کنید. در نهایت باید توجه داشت که هر دامنه دارای تاریخ انقضا می باشد و در صورتی که در زمان اتمام انقضا آن اقدام به تمدید آن نکنید برای فرد دیگری قابل ثبت و استفاده می شود. کلیه اطلاعات دامنه ها در مرکزی با عنوان ICANN نگهداری می شود

سخن آخر:

پس دامنه سایت همان آدرس سایت است و شامل دو قسمت (نام دامنه وپسوند دامنه) است .هرسایتی دامنه منحصر به فرد خود را دارد و انتخاب یک دامنه مناسب برای سایت تان اولین گام حرکت مشتری به سمت کسب و کارتان است. و به کارتان اعتبار می بخشد. در صورت وجود هر گونه سوال در رابطه با دامنه و نحوه ثبت و خرید آن از طریق ثبت دیدگاه و یا دیگر راه های ارتباطی با همکاران بخش طراحی سایت در میان بگذارید تا پاسخگو شما عزیزان باشیم.


pdf

دانلود فایل PDF مقاله : کالبد شکافی دامنه

دانلود
دیدگاه‌های این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top