UI و UX


ui و ux چیست

دوران دانشگاه یکی استاتیدمون در طراحی سایت بسیار حرفه ای بود و هر زمان بچه ها سوالی در این زمینه داشتند از ایشون می پرسیدند بود و یکی از خصوصیات خوب این استادمون این بود که اصلا به دنبال تخصصی توضیح دادن نبود که فقط یه عده بفهمند چی میگه و همیشه به ساده ترین شکل هر مبحثی را چه در زمینه طراحی سایت و چه در زمینه های دیگر بیان می کرد. یادم هست یک روز یکی از بچه های کلاس به استاد گفت ببخشید استاد لطفا بعد از اینکه درس تموم شد توضیح کوتاهی درمورد ui و ux در طراحی سایت بدید. استاد هم قبول کرد
و بعد از اینکه درسش تمام شد شروع کرد به صحبت درمورد ui و ux و اینکه چه کاربردی در طراحی سایت دارد و برای اینکه ما بهتر متوجه شویم با یک مثال شروع کرد. کنترل پروژکتور کلاس دستش بود گغت ببینید بچه ها تمام خصوصیت های ظاهری این کنترل همان ui و میزان خوب یا بد کار کردن و کارایی این کنترل همانux است. حالا اگر این کنترل به جای ظاهر مستطیلی که دارد و به راحتی در دست جا می شود یک ظاهر دایره ای شکل و گرد داشت (UI) آنگاه نمیشد به راحتی از آن استفاده کرد و کارایی خوبی هم نداشت(UX)
با این مثال همه بچه های کلاس به راحتی مفهوم ui و ux درسایت را متوجه شدند.

در این مقاله می خواهم تعریف کاملا و علمی در خصوص ui و ux ارائه کنم تا بهتر کاربرد این دو مفهوم را در طراحی سایت درک کنیم.

UX چیست

UX یا User Experince Design چیست ؟

UX (تجربه کاربری ):

به معنی تجربه یا حسی است که یک سایت به کاربرش منتقل می کند در واقع فرایندی است که از طریق استفاده و کارایی آسان باعث بالا رفتن رضایت مشتری و یا کاربر از سایت می شود. UX گاهی به صورت UED یا UXD نیز نوشته می شود, بیشتر مربوط به مسائل تکنیکی و فنی سایت است. و تمرکزش روی بالا بردن کارایی یک سایت یا محصول است

ui چیست

UI یا User Interface Design چیست ؟

UI (رابط کاربری):

به معنی بخش های قابل مشاهده در یک سایت هنگام بازدید کاربر از سایت است
در اینجا بیشتر ظاهر و بحث گرافیکی سایت مطرح است. ، UI بر فرایندهایی تمرکز دارد که مربوط به خصوصیات ظاهری سایت و همچنین احساس ایجاد شده در بیننده از مشاهده آن می شود.

اهمیت استفاده درست از UX و UI

یک UI بدون UX مانند پاشیدن رنگ روی یک دیوار بدون هیچ طرح و نقشه از پیش فکر شده است در حالی که UX بدون UI شبیه یک قالب مجسمه تو خالی است. توسط UX تجربه و احساس کاربر از یک محصول ایجاد می شود و سپس توسط UI ادامه میابد.در حقیقت UX و UI هردو لازمه موفقیت یک محصول هستند. و رابطه مستقیمی باهم دارند به این معنی که اگرظاهر یک محصول متناسب و خوب نباشد مشتری هم تجربه خوبی از استفاده از آن محصول بدست نمی آورد.
در زمان طراحی سایت باید دقت دشته باشید که هر دو فاکتور UX و UI درآن رعایت شود مثلا اگر شما سایتی دارید که ظاهرش عالی و فوق العاده به نظر می رسد اما استفاده از آن بسیار سخت و پیچیده است و کاربر به راحتی نمی تواند موضوع دلخواهش را در سایتتان پیدا کند باید گفت که سایت شما نمونه ایی از UI عالی و UX ضعیف است.در حالی که اگر کارایی سایت آسان و محتوای سایتتان بسیار مفید و کارامد بوده اما ظاهری نامتناسب دارد نشان می دهد که سایت شما UX عالی و UI ضعیف دارد

به هر حال هم رابط کاربری و هم تجربه کاربری به یک اندازه در سایت اهمیت دارند و در صورتی که در ساخت یک سایت یا محصول بتوانید به هر دو مورد UX و UI توجه کنید میزان شانس موفقیت شما بسیار بالا می رود..

تفاوت ui و ux

تفاوت های اصلی بین UX و UI

در اینجا اشاره کوتاهی به تفاوت های بین UX و UI می کنیم:

  • UX ظاهر سایت را کابردی و UI آن را زیبا می کند
  •  UX به کابران کمک میکند به هدف مورد نظرش در سایت سریعتر و راحت تر برسند و UI ارتباط احساسی با کاربر ایجاد می کند (ظاهر کاربر پسند)
  • در طراحی سایت UX معمولا قبل از UI روی سایت انجام می شود.
  • UX در سراسر یک محصول یا وب سایت از قبیل ظاهر و نوع خدمات و .. وجود دارد اما UI فقط مربوط به ظاهر و جلوه های ظاهری سایت میشود.

سخن آخر در رابطه با UI و UX

اگر میخواهید که یک سایت حرفه ای و استانداری داشته باشید لازم است تا هم UI و UX را به خوبی درک کنید و هر دو را بخوبی در سایتتان بکار ببرید زیرا این دو ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند که بدون هم معنایی ندارند و وقتی که با یکدیگر ترکیب می شوند نتیجه داشتن یک سایت استاندارد خواهد بود. پس اگر می خواهید خودتان یک سایت طراحی کنید ابتدا سعی کنید دو موضوع رابط کاربری(UI) و تجربه کاربری (UX) را به طور تخصصی یاد بگیرید زیرا تاثیر بسیار زیادی در موفقیت یک سایت دارند.در ضمن اگر زمانی متوجه شدید که سایت شما بازده خوبی ندارد به سرعت اقدام به تغییر UX سایت نمایید.


pdf

دانلود فایل PDF مقاله : UI و UX

دانلود
دیدگاهتان را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.


دیدگاه‌های این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخرین مقالات تیم طراحی سایت رویال کد

Top