۵ اصل کلیدی در انتخاب دامنه سایت


نکات مهم انتخاب دامنه | نکات مهم انتخاب دامین

در ادامه مقاله قبل دامین چیست؟ (که امیدوارم برای شما هم مفید بوده باشد) بعد از اینکه با کلی پرس و جو و اینور و اونور، بالاخره معنی دامنه سایت و ربط آن به طراحی سایت را به طور کامل فهمیدم، تازه درگیر این شده بودم که چه اسمی براش انتخاب کنم انگار این تازه اول راه بود ، واقعیت هم همین بود ، تازه اولش بود.

چاره ای نداشتم جز اینکه باز دست به دامان گوگل شوم برای همین دوباره گشت و گذار و سرچ تو اینترنت و سایت های مختلف را شروع کردم البته اینم بگم که از چند نفر آدم کاربلد تو این حوزه هم مشورت گرفتم و در آخر به یکسری نکات رسیدم که میتوان گفت جزء اساسی ترین نکات برای انتخاب یک دامنه خوب هستند که می خواهم در این مقاله آن ها را با شما در میان بگذارم تا شما هم با خواندن آن ها بتوانید دامنه خوبی برای سایت تان انتخاب کنید.

دامنه یک سایت باید:

1- کوتاه ، ساده و جذاب باشد.

هر چقدر که آدرس سایتی ساده و روان تر باشد نظر بقیه (کاربران) را بیشتر به خود جلب می کند و خیلی راحت تر قابل حفظ کردن است حتی ممکن است افراد سایت شما را به بقیه( اطرافیان) هم معرفی کنند. اما اگر یک سایت دارای آدرس طولانی یا تلفظ سخت باشد ، کسی نمی تواند آن را به راحتی به یاد آورد. پس هرچه کوتاه تر باشد بهتر است.

2- فاقد هرگونه عدد، رقم، نقطه، خط فاصله(خط تیره) باشد.

میتوانید از کارکتر هایی مثل ( .، = ، 2، _) برای نام دامنه سایت خود استفاده کنید اما بهتر است اینکار را انجام ندهید چون تلفظ کردن دامنه سخت می شود از طرفی کسی برای خواندن آدرس یک سایت بیشتر از چند ثانیه وقت صرف نمی کند پس دامنه ای انتخاب کنید که هم یدست (فقط حروف) باشد و هم تلفظ راحتی داشته باشد.

3- مرتبط با حوزه کاری تان باشد.

همانطور که یک سوپر مارکت بر سردر مغازه اش (مواد غذایی……….) می نویسد شما هم باید دامنه ای انتخاب کنید که نوع فعالیت تان را مشخص کند. مثلا اگر در کار املاک هستید دامنه ای انتخاب کنید که در آن از کلمه home استفاده شده است. دراین صورت اسم سایت (دامنه) و نام تجاری (برند) کسب و کارتان با هم هماهنگ می شوند و به راحتی می تواند سال ها در ذهن مخاطب باقی بماند.

4- انتخاب یک پسوند مناسب برای دامنه

در هر زمینه ای که فعالیت می کنید پسوند مرتبط با همان را انتخاب کنید مثلا:

  • .com برای سایت های تجاری
  • .net برای شرکت های اینترنتی
  • .org برای سازمان ها
  • .biz برای مشاغل
  • .name برای صفحات شخصی
  • و…….
حتما بخوانید  کالبد شکافی دامنه

الویت انتخاب پسوند برای دامنه تان .com باشد اما نه به هر قیمتی که باعث شود نام دامنه به کل تغییر کند.

مقایسه بین پسوند ها که جز نکات مهم انتخاب دامین است

5- پسوند .com بهتر است یا .ir

به دلیل وجود تحریم ها اگر تنها از پسوند .ir استفاده کنید ممکن است با مشکل مواجه شوید بهتر است از هر دو پسوند .ir و .com استفاده کرده اما به این شکل که .com را روی دامنه اصلی خود قرار دهید و .ir را روی .com ریدایرکت کنید. مثلا زمانی که شما این آدرس (www.digikala .ir ) را وارد می کنید به این آدرس (www.digikala .com) تغییر کند.

سخن آخر در رابطه با اتنخاب دامین مناسب

 یک دامنه مناسب علاوه بر سادگی ، کوتاهی، جذابیت و تلفظ آسان باید یکدست و عاری از هر گونه عدد ،نقطه و خط تیره باشد و همچنین معرف کسب و کارتان باشد پس با انتخاب نادرست دامنه به تجارت خود لطمه نزنید.

در انتها پیشنهاد می کنم در صورت توان مالی این 4 پسوند (.net , .org , .com , .ir ) را برای نام دامنه خود خریداری کنید چراکه خیال تان از این بابت راحت می شود که کسی نمی تواند دامنه شما را با پسوند های دیگر خریداری کند. 


pdf

دانلود فایل PDF مقاله : ۵ اصل کلیدی در انتخاب دامنه سایت

دانلود
دیدگاه‌های این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top